Mládež

pripravkaV Plzeňském kraji se věnuje práci s mládeží 5 týmů (HBC Plzeň, TJ Tatran Třemošná, TJ Snack Dobřany, HBC Plzeň-Litice a HC Buldoci Stříbro). HBC Plzeň získala od 1.1.2016 status HCM (Hokejbalové centrum mládeže). Region Čechy Západ má své zástupce ve všech mládežnických kategorií. Usilovně od roku 2010 jsme připravujeme navíc soutěš pro neregistrované žáky a žákyně 5.-7. tříd základních škol pod názvem STREETHOCKEY CUP. Záměrem tohoto projektu je propagace hokejbalu jako dostupného sportu pro širokou skupinu dětí na školách.

Důležitou a nepostradatelnou otázkou dotýkající se hokejbalu mládeže jsou principy a zásady sportovní etiky. Chování trenérů k hráčům, vztahy a vystupování hráčů jeden k druhému a také vytváření pozitivního rozvojového prostředí ze strany rodičů a fanoušků jsou nedílnou a nedělitelnou složkou každého sportu.

Předsednictvo ČMSHb schválilo na podzim 2015 tzv. „Etický kodex“. Dokument definuje základní principy chování a normy konstruktivní lidské komunikace ve sportovním prostředí pro cílové skupiny hráč, rodič a trenér.

Jedním z cílů projektu je prosazovat myšlenky fair-play a také aktivně přispět k minimalizaci „hry na výsledky“ v kategoriích žáků, přípravek a minipřípravek. Cílem projektu je prezentovat kategorie přípravek a minipřípravek jako prioritní věkové kategorie, jejichž hlavními zásadami je osvojování dovednostní, učení se hrou, radost ze sportu, zábava v kolektivu mládeže bez tlaku na výsledky dosažené v utkání.

Snahou RSHb – Západ je,  aby se „Etickým kodexem“ řídili všichni trenéři pracující s mládeží, ale i samotní hráči a rodiče. Hokejbal je amaterský sport a neměla by v něm nikdy chybět radost ze hry. Jako jeden z prvních regionů jsme v nejmladších kategoriích (minipřípravka, přípravka) odstranili systém statického hodnocení týmů a hráčů.

Dokumenty ke stažení:
Etický kodex ČMSHb (textová verze) | Etický kodex ČMSHb (grafická verze)

 

letak_ctm_u15_-_2016 Logo_br.skola_uni